Hogyan befolyásolja az abroncs a targonca teherbírását?

logistic-center-with-forklift

Mikre figyeljünk a kiválasztás során?

A targoncaabroncsok kiválasztása során számos olyan dologra kell figyelnünk, melyek kihatással lesznek a munkafolyamatokra. Egyik ilyen tényező a munkakörnyezet meghatározása: nem mindegy, hogy beltéren egy raktárban, vagy kültéren, egy komolyabb terepen végezzük majd a feladatokat. Továbbá érdemes megtervezni, hogy milyen súlyokat fog a targonca emelni, mivel az abroncsoknak bírniuk kell a mozgatott rakomány súlyát, figyelembe véve a jármű dinamikáját és a terhelés eloszlását. Ha az abroncs teherbírása nem megfelelő, az nemcsak az abroncs idő előtti elkopásához, hanem balesethez is vezethet. Valamint, a karbantartási költségekkel is számolni kell: egyes abroncstípusok kevesebb karbantartást igényelnek, míg másoknál gyakrabban szükséges a nyomás ellenőrzése vagy a kopás figyelemmel kísérése. A hosszabb élettartamú, strapabíróbb abroncsok kezdetben drágábbak lehetnek, de hosszú távon alacsonyabb karbantartási költségeket eredményezhetnek, így gazdaságosabb megoldást nyújthatnak.

Azért, hogy megértsük, miért is nem mindegy, hogy milyen abroncsra esik a választás, fontos megmagyarázni a teherbírás fogalmát. A teherbírás egy eszköz, alkatrész vagy jármű, jelen esetben egy targonca, vagy annak abroncsai által maximálisan szállítható súly biztonságos mértékét jelenti. Meghatározza, hogy a targonca mekkora rakományt képes felemelni, mozgatni és biztonságosan kezelni anélkül, hogy ez túlterhelést okozna. Túlterhelés esetén a jármű és a rakomány könnyedén instabillá válhat, ami balesethez vezethet. Továbbá, nem megfelelő teherbírású abroncsok használata esetén nő a kopás mértéke, ami gyakoribb karbantartáshoz, vagy defekthez is vezethet.

Az abroncsok típusa milyen mértékben befolyásolják a teherbírást?

Az abroncsok típusa és futófelülete jelentős hatással van a targonca terepképességére és teljesítményére. Megkülönböztetünk tömör, légpárnás, vagy levegős gumiabroncsokat. A tömör abroncsok ideálisak beltéri felületekre, mivel strapabíróak és kevésbé hajlamosak a sérülésekre, viszont egyenetlen, kültéri terepen kisebb tapadást biztosítanak. Ezzel szemben a mélyebb mintázatú, durvább futófelületű abroncsok kifejezetten kültéri, kavicsos, sáros, illetve nehezebb terepekre alkalmasak, mert nagyobb tapadást és stabilitást képesek adni.

Fogyasztás szempontjából is vannak eltérések abroncstípustól függően. Az alacsony gördülési ellenállású abroncsok könnyen gurulnak, mozgatásuk kevesebb energia kifejtését igénylik, ami csökkenti a fogyasztást. A gördülési ellenállás növekedésével több energia kifejtése szükséges, ami növelheti a fogyasztást, ezáltal az üzemeltetési költségeket is.

Milyen abroncstípusok vannak?

3 targoncaabroncs csoportot különböztetünk meg, ezek a pneumatikus abroncsok, a tömör gumiabroncsok és a szuperelasztikus abroncsok.

A pneumatikus abroncsok egyik legnagyobb előnye, hogy remek ütéselnyelő képességgel rendelkeznek, ami miatt ideális kavicsos vagy földes terepre választani. Ezek az abroncsok nagyobb kényelmet biztosítanak, mivel a levegővel töltött szerkezetük csillapítja a rázkódásokat, így a targonca simábban halad a nehéz, egyenetlen terepen is. A jó tapadási tulajdonságnak köszönhetően stabilabbak és jobban kezelhetők kültéri környezetben, ahol sokféle terepviszonyokkal kell megbirkózni. Hátrányuk, hogy más abroncsokhoz képest a teherbírásuk alacsonyabb, illetve nagyobb a defektre való hajlamuk a levegővel való töltöttségük miatt, így egy élesebb szikla könnyebben kárt tud okozni. A hosszú élettartam érdekében fontos a gyakori karbantartásuk.

A tömör gumiabroncsok számos előnnyel rendelkeznek, emiatt kedvelt választás azok számára, akik nagy teherbírású és hosszú élettartamú abroncsot keresnek. Tartósságukat annak köszönhetik, hogy nincs bennük levegő, így defektmentes használatók. Ennek köszönhetően a karbantartási igényük alacsony, ami miatt használatuk hosszú távon gazdaságos. A tömör gumiabroncsok különösen alkalmasak nagy súlyú rakományok mozgatására, hiszen kiváló teherbírással rendelkeznek, ami biztosítja a stabil és hatékony munkavégzést. Fontos azonban kiemelni, hogy keményebb szerkezetük miatt kevésbé alkalmasak egyenetlen, kavicsos vagy földes terepekre. Az ütéselnyelő képességük gyengébb, így kevésbé kényelmes a közlekedés durva terepen, és a targonca rázkódása is erősebb lehet menet közben. A tömör gumiabroncsok főként sima, kemény felületeken, mint például aszfalton vagy betonon nyújtják a legjobb teljesítményt. Durva terepen viszont hatékonyságuk és komfortjuk csökkenhet.

A szuperelasztikus abroncsok előnyeinek köszönhetően az egyik legnépszerűbb választás az ipari tevékenységet folytatók körében. A legfőbb tulajdonságuk, hogy defektmentesek, így megbízhatóbbak és kevesebb karbantartást igényelnek, mint a hagyományos pneumatikus abroncsok. Magas terhelhetőségük miatt nagy súlyú rakományok mozgatására is alkalmasak, miközben sokoldalú használatot biztosítanak különböző munkakörnyezetekben. A szuperelasztikus abroncsok jól használhatók mind a sima, kemény felületekhez, mind az egyenetlen terepviszonyokhoz, így rugalmas megoldást kínálnak számos területen. Hátránynak csupán a magasabb kezdeti költségeket lehet megemlíteni. Remek köztes megoldás a tömör és a pneumatikus abroncsok között, hiszen ötvözi a két típus adta előnyöket.

Milyen előnyei vannak a helyesen választott abroncsoknak?

A használathoz megfelelően kiválasztott targoncaabroncs jelentősen tudja befolyásolni a targonca üzemeltetési költségeit. Minél alacsonyabb az abroncs gördülési ellenállása, annál kevesebb energiát igényel a jármű a közlekedéshez. A jól megválasztott abroncsok javítják a munkavégzés hatékonyságát, használat közben kevésbé kopnak ami ritkább és kevesebb karbantartást igényelnek, így hosszú távon fenntartásuk költséghatékonyabb.

Amennyiben nem vesszük figyelembe a munkavégzés módját, azt, hogy a targonca milyen súlyokkal fog dolgozni és milyen terepen, annak komoly következményei lehetnek: egyre gyakoribbak lesznek a karbantartások, amik növelik a költségeket, károsodhat a targonca szerkezete, valamint az instabilitás növekedésével nő a baleset kockázata is. Továbbá maga a munkakörnyezet károsodásához is vezethet, hiszen a helytelenül használt abroncs felsértheti, vagy nyomot hagyhat a padlón.

A Zsolakánál kollégáink magas fokú szakértelemmel egy ingyenes tanácsadás alkalmával tudnak Önnek segíteni, hogy a legjobb választást hozza meg vállalkozása számára. Válasszon bennünket!

Kapcsolat

Zsolaka Kft.

Nyitvatartási idő:Hétköznap: 7:00 – 17:00 –ig (műhely 16:00

Központi postacím:2049 Diósd, Pf. 15.